12 C
Tirana
Wednesday, March 21, 2018

Arsyeja pse duhet të konsumoni çdo ditë fasule? Jua themi ne!

Fasulet janë shumë popullore në shumë kultura dhe janë ushqim bazë në kuzhinën meksikane, braziliane, kubane dhe atë domenikane. U prezantuan në Evropë në shekullin e 15-të nga spanjollët. Sot prodhuesit më të mëdhenj të...

Ky ushqim është armiku më i fortë i kancerit!

Lulelakra është ndër perimet që sugjerohet më së shumti për të qenë të shëndetshëm, pasi ndihmon në reduktimin e sëmundjeve të ndryshme. Ekspertja Anju Sood ka treguar se cfarë parandalon kur përfshihet në dietë: 1. Parandalon...

Birra – Benefitet e shumta në shëndetin tonë

Ky është rezultati i një studimi gjatë të cilit u gjet Xanthohumol (ose Xn), një substancë që i hidhet birrës për t’i dhënë shije dhe që është në gjendje të mbrojë trurin nga çrregullimet...

Lëngu i kockave, sekreti i një shëndeti të mirë dhe imuniteti të fortë. Kështu...

Prej shekujsh njerëzit e kanë përdorur lëngun e kockave për të shëruar trupin dhe forcuar imunitetin. Lëngu i kockave përmban dy aminoacide thelbësore për ndërtimin e indit lidhor. Ai përmban gjithçka që i duhet kockave...

Jemi çdo ditë në luftë me rrudhat, por harrojmë diçka thelbësore

Gjendet pothuajse në të gjitha frutat dhe perimet, por ne harrojmë të marim në sasinë e duhur përmes ushqimeve, maskëve, produkteve të kujdesit duke e kërkuar ‘shpëtimtarin’ e rrudhave diku tjetër ndërkohë që e...

Luftoni tensionin dhe aneminë me këtë recetë të thjeshtë!

Ajo çfarë e bën këtë recetë shumë përfituese për shëndetin, është sasia e lartë e vitaminave esenciale, mineraleve, proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve. Ky kombinim është shumë i dobishëm për njerëzit të cilët vuajnë nga anemia...

Ja si largohen shenjat e fytyrës me anë të qumështit

Kjo maskë është shumë efikase për eleminimin e akneve edhe shenjave të fytyrës. Sigurisht, ju duhet të përdorni edhe kremrat hidruatues apo larësat e fytyrës të cilat ju ndihmojnë në eleminimin e problemeve. Më...

Si të bëni vetë vaj rozmarine, ideal për flokët dhe celulitin

Nuk është aq e vështirë sa e keni menduar të dashura femra! Vaji i rozmarinës është një ndër vajrat me përdorimin më të gjerë në kozmetikën botërore në ditët e sotme. Gjithashtu dhe ndikimin...

Sapuni natyral me arra që shëron ekzemën e duarve

Nuk është e thënë të blihet sepse është më i mirë dhe ka aromë të këndshme. Fillimisht duhet të mendoni për kimikatet të cilat përmban dhe pastaj të mendoheni dy herë para se t’a...

Një pije e përgatitur vetë kundra sinusitit dhe sekrecioneve në rrugët e frymëmarrjes

Sinozitet, rinitet alergjike, gripërat e stinës mund të luftohen me dy përbërës të thjeshtë. Sinoziti akut përfshin simptoma të tilla si rrjedhja e hundëve, hundë të zëna, dhimbje e fytyrës që fillojnë papritmas dhe...

Të Fundit