20 C
Tirana
Sunday, June 24, 2018

A e dini arsyen e vërtetë pse kafeja shërbehet me një gotë ujë?

Kamerieri gjithmonë,  porosisë suaj i bashkëngjit edhe një gotë me ujë. Por, a e dini pse ndodh kjo? Në fakt, përgjigja për këtë është shkencore. Kafeina është diuretik, që do të thotë se e rrit shpeshtësinë e urinimit dhe me këtë...

Dieta Feng-Shui. Të gjesh harmoninë dhe ekuilibrin përmes ushqimit

Të jetosh në harmoni dhe të rigjesh rrugën tënde. Për këtë është dieta Yin dhe Yang. Për arsye se ngjyrat dhe energjia e ushqimeve ndryshojnë jetën tuaj (sidomos nëse hani në pjata katrore dhe...

Cilat ushqime mund të hahen edhe pasi kanë zënë myk?

Dhe ky është një instinkt i mirë, sepse disa myqe prodhojnë mykotoksina (mycotoxins), të cilat janë substanca helmuese që mund t’ju sëmurin. (Aflatoksina është një lloj mykotoksine që shkakton kancer.) Por megjithatë edhe pse nuk...

4 superushqimet që adoleshentët duhet t’i hanë

Djemtë adoleshentë kanë nevojë për 2200 deri në 3200 kalori në ditë, ndërsa një vajzë adoleshente ka nevojë për 1800 deri në 2400 kalori në ditë. Ndoshta adoleshenti juaj nuk ka probleme në marrjen...

Ju njohim me 6 nivelet e piramidës së lëngjeve

Lëngjet janë ndarë në 6 nivele, bazuar në vlerat ushqimore dhe kalorive që ofrojnë. Çdo racion përbëhet nga 1 gotë me përmbajtje 240 ml. Ja cilat janë ato. Niveli i parë. Ndodhet uji. Uji gjendet në...

Mënyra më e mirë për të ruajtur të freskët xhenxhefilin

Kur ruhet në mënyrën e duhur, xhenxhefili mund të rrojë për javë të tëra në frigorifer, por brenda pak ditësh ju do të gjeni një xhenxhefil që është “mbledhur” dhe ka humbur shumë nga...

Po e konsumoni kaq gabim bananen!

Ju ndoshta nuk e dini por rreth 50% e përfitimeve  që marrim nga banania vijnë nga lëkura e saj. Lëkura e bananes gjithmonë e më tepër po konsiderohet po aq e vlefshme sa fruti...

Ja me çfarë mund t’i kombinoni dardhat në kuzhinë

Dardha është një frut me shumë varietete. Ka kaq shumë mënyra për ta përdorur atë në kuzhinë, në receta të panumërta të shijshme. Ky frut i ëmbël dhe me lëng, është gjithmonë në gjendje...

Mësoni si t’i ngrini frutat sezonalë siç duhet

Për të ruajtur të gjitha cilësitë e frutave, në mënyrë që ju të gëzoni shijen e tyre në dimër, është e nevojshme t’i ngrini në mënyrën e duhur. Nëse fruti është zgjedhur gjatë blerjes...

Cilin kungull të zgjedh për supë? Po për orizin?

Ndoshta është ngjyra e tij e verdhë e ngrohtë që kujton verën e kaluar, ose është meritë e mënyrës se si përshtatet kudo: me kungull ju mund të përgatisni një menu të plotë duke...

Të Fundit