21 C
Tirana
Saturday, June 23, 2018

Përgjithmonë të rinj? Ja cilat janë ushqimet që jua mundësojnë

Ushqimi është zgjidhja e vetme natyrale për të qenë gjithnjë të rinj. Ja ushqimet që luftojnë plakjen: Boronicat mbajnë vendin e parë! Salmoni Frutat e thata Vera e kuqe Drithërat Çaji jeshil   /Shije.life

Arsyeja pse duhet të konsumoni çdo ditë fasule? Jua themi ne!

Fasulet janë shumë popullore në shumë kultura dhe janë ushqim bazë në kuzhinën meksikane, braziliane, kubane dhe atë domenikane. U prezantuan në Evropë në shekullin e 15-të nga spanjollët. Sot prodhuesit më të mëdhenj të...

Ky ushqim është armiku më i fortë i kancerit!

Lulelakra është ndër perimet që sugjerohet më së shumti për të qenë të shëndetshëm, pasi ndihmon në reduktimin e sëmundjeve të ndryshme. Ekspertja Anju Sood ka treguar se cfarë parandalon kur përfshihet në dietë: 1. Parandalon...

Luftoni tensionin dhe aneminë me këtë recetë të thjeshtë!

Ajo çfarë e bën këtë recetë shumë përfituese për shëndetin, është sasia e lartë e vitaminave esenciale, mineraleve, proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve. Ky kombinim është shumë i dobishëm për njerëzit të cilët vuajnë nga anemia...

Pastroni tavat dhe enët e shkrumbuara me dy përbërës brenda 3 minutash

Jeni lodhur duke fërkuar tavat dhe enët të cilat shkrumbohen në fund? Pastrimi i enëve të shkrumbuara është një proces i bezdisshëm për të gjitha amvisat pasi zgjat në kohë dhe efekti nuk është asnjëherë...

Aknet dhe trajtimet natyrale. Dermatologët thonë çfarë bën mirë e çfarë bën keq

Kujt nuk i ka ndodhur të zgjohet në mëngjes, të shihet në pasqyrë dhe të ballafaqohet me një puçër që duket sikur ka dalë nga ‘askund-i’. Dhe kjo u ndodh edhe atyre që janë...

Ju njohim me 6 nivelet e piramidës së lëngjeve

Lëngjet janë ndarë në 6 nivele, bazuar në vlerat ushqimore dhe kalorive që ofrojnë. Çdo racion përbëhet nga 1 gotë me përmbajtje 240 ml. Ja cilat janë ato. Niveli i parë. Ndodhet uji. Uji gjendet në...

Mënyra më e mirë për të ruajtur të freskët xhenxhefilin

Kur ruhet në mënyrën e duhur, xhenxhefili mund të rrojë për javë të tëra në frigorifer, por brenda pak ditësh ju do të gjeni një xhenxhefil që është “mbledhur” dhe ka humbur shumë nga...

Pasta e dhëmbëve e përgatitur vetë që bën çudira

Kur ta provoni për herë të parë këtë pastë dhëmbësh të shkëlqyer natyrale nuk do të blini më pastë dhëmbësh në dyqan. Ka disa lloje pastash në dyqan që kanë në bazë të njëjtët përbërës,...

Këtë dimër gripi s’ka nevojë për ilaçe, por për këtë pije

Vitamina C, fibra dhe indeks i ulët glicemik janë disa prej benefiteve të kivit. Nëse i shtojmë edhe fuqinë detoksifikuese të limonit, kjo pije është një ilaç i vërtetë për shëndetin. Antigrip dhe detoksifikues:...

Të Fundit