20 C
Tirana
Sunday, June 24, 2018

Pijet më të konsumuara alkoolike, zbuloni çfarë preferojnë më shumë shqiptarët

Ende mendoni se shqiptarët konsumojnë më tepër rakinë? Studimi i fundit tregon që thuajse gjysma e shqiptarëve konsumojnë pije të forta alkoolike (spirits). Harta e re e bërë publike, më të dhënat e ofruara...

Kripa – Pak po, por ekzotike

Shumë kripë bën dëm, e dimë. Por atë pak që përdor, zgjidhe me një plus. Të jetë e pasur me të tjera minerale, përveç klorurit të sodiumit. - Rozë himalajane: është një kripë fosile, në ngjyrë...

Dashuria kalon nga stomaku. 10 mënyra të ëmbla për të propozuar për martesë

S’ka nevojë të shkoni deri në Paris e të lëshoni balona nga qielli për t’i kërkuar partneres që të bëhet gruaja juaj. Rrëmbejani zemrën me pikën e saj të dobët: një ëmbëlsirë. Vendosja e...

Qyteti shqiptar ku mund të shijoni një picë Rita Ora

Kaq shumë e simpatizon Rita Orën, Adnani, një pronar picerie nga Prizreni, sa i ka vendosur biznesit emrin e saj. Madje ka krijuar edhe një picë me emrin Rita Ora, e cila është ajo...

Kulinaria shqiptare në Bursën Ndërkombëtare të Milanos

Kulinaria shqiptare u promovua gjatë fundjavës në Bursën Ndërkombëtare të Milanos. Mastershefi i kuzhinës, Fundim Gjepali pasqyroi më së miri kulinarinë tradicionale shqiptare të përshtatur me trendin e ri të kulinarisë. “Pjata që ka përgatitur mastershef...

Keni gjatë gjithë kohës uri? Ky është përbërësi ‘fajtor’ i dietës suaj

Kripa nuk është kurrë një përbërës shumë i pranishëm në dietat hipokalorike dhe këtë e dinim. Disa studime të fundit të botuara në Journal of Clinical Investigation kanë zbuluar se nivelet e larta të...

Sa të zgjidhen këto punët e kioskave, më mirë bukë e djathë me vete

5 fëmijë janë helmuar dje në shkollën “Eftali Koçi” në Durrës. Ata thanë se kishin blerë hamburger, byrekë, sanduiç e haribo në një kioskë pranë shkollës dhe më pas u dërguan në spital me...

Udhëtim kulinar në “Street Food-in” e Budapestit!

Po mendoni të vizitoni Budapestin dhe kërkoni rekomandime për restorantet apo vendet ku mund të hahet mirë? Doni të njiheni me kulturën kulinare të këtij vendi por ju mungon informacioni?   Gjendeni në artikullin e duhur!   Budapesti...

Francezët zgjedhin restorantin e dy shqiptarëve, ‘Le Prado’

Dy vëllezër nga Kukësi, Avni dhe Ylber Vata e morën “brumin e pasionit” nga Shqipëria dhe e dërguan në Francë. Gjithcka nisi nga një kuzhinë e vogël të një restoranti asokohe te ri, por pas...

Mos harroni këto ushqime në tavolinën e Vitit të Ri. Sjellin një vit me...

Nga thjerrëzat tek rrushi, e specat djegës dhe shegët: këto ushqime ju sjellin fat për Vitin e Ri Cilat ushqime sjellin fat mbrëmjen e Vitit të Ri? Në Itali është e vështirë të gjesh një...

Të Fundit