4.5 C
Tirana
Saturday, March 24, 2018

Çfarë duhet të bëni për të mos u prekur kurrë nga hemorroidet

Ështe e pamundur të uleni normalisht, sepse ndjeni dhimbje dhe kruarje në zonat intime? Kjo e ka një shpjegim! Mund të keni hemorroide, nyje të dhimbshme të vogla të cilat shfaqen tek rreth 50% e...

Nëse keni fryrje dhe diarre gjatë periodave, ja cili është shkaku

Gjatë periodave, hormonet progresteron dhe prostglandina i shtendosin muskujt e zorrëve duke i bërë pak a shumë aktive. Marrja e një e antacidi ose vendosja e diçkaje të nxehtë në fund të barkut mund...

Dietë 5-ditore me mollë dhe dardhë për të humbur 3 kg

Dardhat dhe mollët janë ideale për dietë, për shumë arsye. Molla përmban fibra dietetike, të cilat japin ndjenjën e ngopjes, pengojnë oscilimin e nivelit të sheqerit dhe shumë ngadalë shndërrohen në yndyra. Këto fruta janë...

Fytyrë me akne? Mos vazhdoni t’i hani këto ushqime!

Për të gjithë ato që kanë një fytyrë problematike dhe me akne, ekziston një zgjidhje e cila gjendet tek ushqimi. Nëse doni të shpëtoni nga puçrrat, duhet të dini se kush janë ushqimet që i...

Ja çfarë bën limoni i ngrirë kundër diabetit dhe tumoreve

Limoni është një super ushqim. Me shumë përfitime në shëndet, sepse përmban flavonoide, që janë antioksidantët më të mira. Por pse ndihmojnë limonët e ngrirë? Lëngu i limonit tashmë njihet për vetitë e tij....

Një gotë nga ky lëng do t’ju detoksifikojë trupin dhe zvogëlojë belin!

Ananasi i përket grupit të frutave tropikale dhe ka shumë përfitime të mahnitshme që shpesh i harrojmë. Ato janë jashtëzakonisht të shijshme, por gjithashtu të mbushura me ushqyes, vitaminë C, mangan, hekur, bakër dhe...

8 mënyra si të humbni në peshë pa dietë

Kaloritë që marrim, janë shumë të rëndësishme për të mbajtur trupin në peshën e duhur dhe për të humbur kilogramët e tepërt. Por kjo nuk do të thotë, që duhet të kufizohemi përsa i...

Një dietë “hekuri” për të mundur aneminë

Shfaqja e anemisë në gjysmën e rasteve vjen për shkak të kequshqyerjes. Hekuri është një element themelor për zhvillimin dhe mirëqenien e organizmit tonë. Mungesa e tij, për shkak të mosekuilibrimit ë të ushqyer apo...

Uthulla e mollës mund të jetë e përkryer për dobësim…nëse dimë ta përdorim

Keni menduar ndonjëherë të përdorni uthull molle për dobësim? E dimë që bën mirë për tretjen, diuretike dhe e pasur me kalium. Por a është e vërtetë se na ndihmon për të humbur peshë?...

Edhe e shijshme, edhe efektive! Pija për humbje peshe të shpejtë dhe të shëndetshme

Të mbrojturit metabolizmin kur jemi në dietë është një çështje shumë e rëndësishme. Nga kaloritë që konsumojmë, rreth 60% e tyre përdoren apo “digjen” nga metabolizmi, ndërsa 30-40% nga çdo lloj lëvizjeje ose ushtrimi. Metabolizmi...

Të Fundit