20 C
Tirana
Sunday, June 24, 2018

Bimë mjekësore natyrale për të luftuar artritin

Artriti shfaqet në forma të ndryshme, por gjithmonë me dhimbje. Fokusi tipik i mjekëve është t’ju japin ndonjë lloj medikamenti për dhimbjen që mund të japin disa efekte anësore, si dhembje në stomak. Fatmirësisht,...

Si kurohet migrena me ushqim?

Migrena vjen si pasojë e zgjerimit të enëve të gjakut, dhe çlirimit të kimikave nga fibrat nervore të cilat mbështillen rreth këtyre enëve të gjakut. Gjatë dhimbjes së kokës një arterie zgjerohet (aterie e cila...

6 këshilla të thjeshta për t’u dukur sikur s’keni pasur strija kurrë

Shenjat e strijave ose smaliaturat janë të lidhura me shtatzëninë, por atom und të zhvillohen edhe në situata si humbja ose rënia e shpejtë në peshë ose ndryshimet hormonale apo sëmundje të caktuara. Këto...

OBSH-ja ngre alarmin: Respektoni kohën fiziologjike për lindjet

"Koncepti se shtatzënia nuk është një sëmundje, por një event fiziologjik natyral zhvillimi në jetën e një gruaje, duhet të jetë themeli kryesor mbi të cilin duhet ndërtuar sistemi i asistencës gjinekologjike". Këtë e...

Simptomat e infeskionit të veshkave që nuk duhet t’i ngatërroni me ato të infeksioneve...

Nëse keni pasur nodnjëherë infeksione të traktit urinar, i njihni simptomat e bezdisshme të tyre: djegie kur urinoni dhe nevoja për të shkuar në tualet gjatë gjithë kohës. E pra, këto simptoma janë gjithashtu...

Fruthi, kёshilla pёr mbrojtjen e bebeve

Fruthi ёshtё infeksion viral i cili shkaktohet nga virusi i familjes sё paramyxoviridae dhe ka njё infeksiozitet shumё tё lartё. Ёshtё i pёrhapur nё tё gjithё botёn dhe ka njё periudhё inkubacioni deri nё...

Këto janë problemet më të mëdha shëndetësore që lidhen me menopauzën

Mund të keni dëgjuar për afshe të nxehta ose ndryshime në humor, por ja disa gjendje shëndetësore që nuk i dinit që shkaktohen nga menopauza. Ndërsa femrat kalojnë përmes këtij ndryshimi pa pasur asnjë efekt...

Koha për të marrë këtë vitaminë nëse ndiheni të plogësht dhe pa energji!

Vitamina D, apo e ashtuquajtura vitamina e “rrezeve të diellit”, është shumë e rëndësishme për forcimin e sistemit imunitar dhe kockave. Por ka edhe një vitaminë tjetër që me siguri nuk e keni ditur...

‘Ndërrimi i gjakut‘ në Mars; Si reagon trupi ndaj ndryshimit të stinëve

Trupi dhe truri janë të parët që përjetojnë ndryshimin e stinëve. Ndryshimet stinore ndikojnë në ritmin biologjik të organizmit të njeriut. Ato shoqërohen me rritje të temperaturave, zgjatjen e ditës dhe ndryshimin e mënyrës...

Biznesi i dietave, sa shpenzojnë shqiptarët për t’u dobësuar

Të dëgjosh për qendra dobësimi, qoftë me dieta apo metoda të tjera, nuk përbën më habi në vitin 2018. Ashtu sikurse nuk përbën më habi shtimi i numrit të dietologëve në Tiranë, që më...

Të Fundit