20 C
Tirana
Sunday, June 24, 2018

Dietologji

Fytyrë me akne? Mos vazhdoni t’i hani këto ushqime!

Për të gjithë ato që kanë një fytyrë problematike dhe me akne, ekziston një zgjidhje e cila gjendet tek ushqimi. Nëse doni të shpëtoni nga puçrrat, duhet të dini se kush janë ushqimet që i...

Një gotë nga ky lëng do t’ju detoksifikojë trupin dhe zvogëlojë belin!

Ananasi i përket grupit të frutave tropikale dhe ka shumë përfitime të mahnitshme që shpesh i harrojmë. Ato janë jashtëzakonisht të shijshme, por gjithashtu të mbushura me ushqyes, vitaminë C, mangan, hekur, bakër dhe...

8 mënyra si të humbni në peshë pa dietë

Kaloritë që marrim, janë shumë të rëndësishme për të mbajtur trupin në peshën e duhur dhe për të humbur kilogramët e tepërt. Por kjo nuk do të thotë, që duhet të kufizohemi përsa i...

Një dietë “hekuri” për të mundur aneminë

Shfaqja e anemisë në gjysmën e rasteve vjen për shkak të kequshqyerjes. Hekuri është një element themelor për zhvillimin dhe mirëqenien e organizmit tonë. Mungesa e tij, për shkak të mosekuilibrimit ë të ushqyer apo...

Uthulla e mollës mund të jetë e përkryer për dobësim…nëse dimë ta përdorim

Keni menduar ndonjëherë të përdorni uthull molle për dobësim? E dimë që bën mirë për tretjen, diuretike dhe e pasur me kalium. Por a është e vërtetë se na ndihmon për të humbur peshë?...

Pije e shijshme për humbje peshe të shpejtë dhe të shëndetshme

Të mbrojturit metabolizmin kur jemi në dietë është një çështje shumë e rëndësishme. Nga kaloritë që konsumojmë, rreth 60% e tyre përdoren apo “digjen” nga metabolizmi, ndërsa 30-40% nga çdo lloj lëvizjeje ose ushtrimi. Metabolizmi...

Nëse po vuani nga kapsllëku, mos i fusni në gojë këto ushqime

Ne ua kemi treguar se cilat ushqime ndihmojnë për të evituar kapsllëkun, por ndonjëherë, ndodh. Sipas National Institutes of Health, kapsllëk do të thotë më pak se tre ‘shkarkime’ të zorrës në javë dhe...

Detoksi 3 ditor që do të pastrojë çdo gram sheqeri nga trupi juaj dhe...

Ne të gjithë e dimë se yndyrnat dhe karbohidratet luajnë një rol shumë të madh në shtimin e peshës. Po ashtu edhe sheqernat. Përveç kësaj, konsumimi pa kriter i sheqernave sjell edhe probleme të...

Ku duhen marrë vitaminat B? Ja ushqimet që duhet t’i bëjmë pjesë të dietës...

Zbuloni se ku mund t’i gjeni vitaminat e grupit B dhe si t’i integroni në një dietë të balancuar dhe të shëndetshme. Për çfarë shërbejnë vitaminat B? Vitaminat B1, B2, B5, B6 dhe B12, që...

6 ushqime që përmbajnë më shumë kalium se bananet

Kaliumi është një nutrient thelbësor në dietën tonë dhe luan një rol kryesor në fuqinë e muskujve, funksionet nervave dhe shëndetin e zemrës. Dhe nëse nuk merrni mjaftueshëm (4.700 mg në ditë) ose (5.100 mg...

Të Fundit