4.5 C
Tirana
Saturday, March 24, 2018

Dietologji

Bimë mjekësore natyrale për të luftuar artritin

Artriti shfaqet në forma të ndryshme, por gjithmonë me dhimbje. Fokusi tipik i mjekëve është t’ju japin ndonjë lloj medikamenti për dhimbjen që mund të japin disa efekte anësore, si dhembje në stomak. Fatmirësisht,...

Si kurohet migrena me ushqim?

Migrena vjen si pasojë e zgjerimit të enëve të gjakut, dhe çlirimit të kimikave nga fibrat nervore të cilat mbështillen rreth këtyre enëve të gjakut. Gjatë dhimbjes së kokës një arterie zgjerohet (aterie e cila...

6 këshilla të thjeshta për t’u dukur sikur s’keni pasur strija kurrë

Shenjat e strijave ose smaliaturat janë të lidhura me shtatzëninë, por atom und të zhvillohen edhe në situata si humbja ose rënia e shpejtë në peshë ose ndryshimet hormonale apo sëmundje të caktuara. Këto...

Koha për të marrë këtë vitaminë nëse ndiheni të plogësht dhe pa energji!

Vitamina D, apo e ashtuquajtura vitamina e “rrezeve të diellit”, është shumë e rëndësishme për forcimin e sistemit imunitar dhe kockave. Por ka edhe një vitaminë tjetër që me siguri nuk e keni ditur...

Biznesi i dietave, sa shpenzojnë shqiptarët për t’u dobësuar

Të dëgjosh për qendra dobësimi, qoftë me dieta apo metoda të tjera, nuk përbën më habi në vitin 2018. Ashtu sikurse nuk përbën më habi shtimi i numrit të dietologëve në Tiranë, që më...

18 burime alternative për të siguruar proteinat (përveç mishit)

Duket se këto ditë proteinat janë nutrienti ‘superstar’ dhe për arsye bindëse. Janë më të plota se karbohidratet dhe yndyrat, në sensin që ju mbajnë të ngopur për më gjatë. Janë gjithashtu thelbësore për...

Çfarë është Dieta e Hirushes dhe pse njerëzit e urrejnë?

Besojmë se e njihni Hirushen, princeshën klasike të Disney e cila kishte një njerkë të keqe dhe që zana e transformoi në një princeshë duke e bërë princin të dashurohej me të. Tani ka...

Nëse keni këtë ndjesi gjatë natës, mund të jetë diçka serioze

Statistikisht, mbi 5 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara vuajnë nga sindroma e këmbëve që nuk “qetësohen” ose (restless leg sindrome). Ky çrregullim është shumë i zakonshëm në ShBA aq sa 1 në 10...

Pranojeni! Edhe ju i shmangni këto 10 rregulla gjatë dietave

Llojet e dietave janë të shumta. Po ashtu edhe ankesat se nuk po biem dot në peshë. Shkaktari? Janë 10 rregulla që ju po i anashkaloni. Ja cilat janë ato. -Nevojitet që të hahet ajo...

Ja si i arriti Dakota Johnson format perfekte në Fifty Shades Freed

Kohët e fundit të pasurit një trup me forma duket se është kthyer në trend, jo vetëm për personazhet publik por dhe për njerëzit e thjeshtë. Të gjitha vajzat ëndërrojnë të kenë trup dhe...

Të Fundit