19 C
Tirana
Wednesday, August 15, 2018

Dietologia Anila Kalleshi: Epilepsia dhe si t’i menaxhojmë krizat e saj në mënyrë sa...

Epilepsia është një nga crregullimet neurologjike më të zakonshme e cila renditet në vendin e katërt në botë. Prek njerëz të cfarëdolloj moshe, rrace dhe kulture. Epilepsia nuk është thjesht një gjendje, por një term...

Sekreti për një metabolizëm të shpejtë qendron në stomakun tuaj

Ju nuk jeni vetëm! Në këto momente ju bashkëjetoni me 100 trilion baktere që jetojnë brenda sistemit tuaj tretës. Të gjithë nga ne janë të familjarizuar me gazrat që në mënyrë të sikletshme duhet...

Dietat “idiote”

Ja cilat janë dietat e ashtuquajtura idiote… Dieta me mollë – Dieta e konsumimit të mollëve gjatë gjithë ditës. Molla të jep ndjesinë e ngopjes apo të fryrjes në momentin që e konsumoni, por kjo ndjesi...

Ja përse të bën mirë të hash salcë pikante

Ju pëlqen të hani salcë pikante? Ka lajme të mira për ju! Studimet e reja kanë konfirmuar se ushqimet dhe salcat pikante të bëjnë mirë.  Kjo për shkak të pranisë së kapsaicin-it në specin...

Ushqimet e larta në fibra zvogëlojnë rrezikun e kancerit të gjirit

Kërkuesit kanë zbuluar se fibrat që merren nga frutat dhe perimet janë shumë të dobishme për parandalimin e kancerit të gjirit. Sipas studimit, për çdo shtesë prej 10 gramë fibrash të konsumuara çdo ditë nga...

10 sekretet e grave që nuk janë kurrë në dietë dhe kanë peshë ideale

Me siguri e keni dhe ju një mikeshë të tillë...që nuk ka mbajtur kurrë dietë në jetën e saj, por që në mënyrë të pabesueshme arrin të ruajë një peshë konstante pa shumë përpjekje....

Lentet e kontaktit, ja si ta ruani syrin nga infektimi

Përdorimi  lenteve të kontaktit, në fillim është një siklet më vete, por me kalimin e kohës,do të bëhet pjesë e rutinës tuaj të përditshme. Ndiqni me kujdes këto këshilla Lani duart mirë përpara se t’i vendosni...

Çfarë paralajmëron shija e hidhur në gojë, ja nga çfarë problemesh mund të vuani

Ushqime të caktuara mund të na lënë një shije të hidhur në gojë, por duhet të dini se këto të fundit nuk janë shkaku i vetëm. Kjo mund të jetë shenjë e ndonjë problemi...

10 vitaminat që gratë duhet t’i marrin çdo ditë për shmangur ca probleme me...

Gratë gjithnjë e më shumë po bëhen të vetëdijshme për shëndetin e tyre. Kjo nënkupton marrjen e të gjithë lëndëve të nevojshme, në mënyrë që të  parandalojnë problemet serioze që shfaqen herë pas here....

Sallata detox që përgatit trupin për pranverën

Do të doja të haja diçka të mirë, ushqyese, të shëndetshme, që nuk të shëndosh, përkundrazi, që të ndihmon të dobësohesh dhe që ka një efekt detoksifikues. Mos po kërkoj shumë? Jo. Mjafton të dish...

Të Fundit