20 C
Tirana
Sunday, June 24, 2018

Romi, llustraxhiu që na zbardh faqen nga ata që na e nxijnë

Nga Altin Bamllari/ Nëse ndihesh faqezi, por edhe nëse ndihesh i turpëruar nga faqezinjtë, unë zbulova një llustraxhi në zemër të Londrës që ta zbardh faqen për 5 minuta. Quhet Romi Topi ose, ndryshe,...

Historia e dashurisë së ndaluar midis Romeos e Zhuljetës së Bosnjes

Bosko Brkic, një djalosh 15 vjeçar serb dhe Admira Ismic, një vajzë 16 vjeçe myslimane, u takuan në një festë të Vitit të Ri në Sarajevë. Ata qëndruan bashkë për nëntë vjet, derisa u vranë...

Epikuri: “Një gotë raki, pak djathë dhe ca shokë të mirë! Kjo është të...

Filozofi i Greqisë së Lashtë Epikuri lindi në vitin 341 PK, në ishullin e Samos, disa milje larg bregut të Turqisë moderne. Ai kishte një mjekër të gjatë të pazakontë, shkruajti rreth treqind libra...

NASA sapo na zbuloi disa foto të reja Marsit që do t’ju mbajnë frymën...

Nëse asgjë nuk iu ka impresionuar gjatë kësaj dite, bëhuni gati të mrekulloheni nga bukuritë e mahnitshme të planetit Mars! Për shkak të shkëlqimit të tij të thellë të kuqërremtë, Marsi njihet edhe si...

Bukuria e Thethit jehonë në mediat izraelite

Një grup gazetarësh izraelitë kanë realizuar së fundmi një reportazh në fshatin turistik të Thethit. Duke e cilësuar një vend magjik, në reportazh përshkruhet mënyra e jetesës në Theth, kultura e trashëguar, gojëdhënat, eposi,...

86 Produkte dhe gatime tradicionale të krahinës Ersekë – Korçë- Pogradec

E apasionuara pas traditës shqiptare të gatimit dhe, në përgjithësi, ndaj artit kulinar, Dhurata Thanasi na shpalos një listë me plot 86 produkte dhe gatime tradicionale të krahinës Pogradec-Korçë- Ersekë. Ja cilat janë ato: 1. Belushka 2....

Të Fundit