20 C
Tirana
Sunday, June 24, 2018

Lista e rrezikut për trashëgiminë në Europë, Gjirokastra në vend të parë

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë kulturore në një deklaratë për meidat kanë bërë të ditur se zëri i tyre ka rënë në vesh të shurdhër, sa i përket alarmit që kanë ngritur për gjendjen...

Si përfunduan armët dhe përkrenarja e Skënderbeut në Muzeun e Vjenës

Viti 2018 është shpallur si Viti Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit Skënderbeut ndërsa armët dhe përkrenarja origjinale e Heroit Kombëtar ndodhen në muzeun e Vjenës në Austri. Muzeu Historik Kombëtar ka publikuar një njoftim me anë...

Si do të dukeshin princeshat e Disney-t nëse do të jetonin në vitin 2018?

I kemi parë në shumë variante princeshat e Disney-t. Sot do t’i shohim në variantin e princeshave moderne të vitit 2018. Skicat janë realizuar nga artistja kiliane Fernanda Suarez. Kështu duken Borëbardha, Mulani, E...

Së shpejti hapet një muze kushtuar Selfie-ve

Një Muze i Selfieve pritet të hapet në Los Angeles muajin e ardhshëm… madje do t’iu kushtojë vizitorëve 25 dollarë për hyrje. Si atraksion aty do të shihen vepra arti të inspiruara në selfie dhe...

Mimi Kodheli na tregon shtëpinë plot me piktura

Ish-ministrja e mbrojtjes Mimi Kodheli ka hapur dyert e shtëpisë për kamerat e emisionit ‘Pasditja ime’, ku në fakt dukej sikur po hyje në një galeri arti. Siç dhe mund të imagjinohet, që në...

Të Fundit