Gazpaço me kungulleshka dhe domate

Një recetë e freskët dhe e shëndetshme. Gazpaçoja me kungulleshka dhe domate është e shpejtë në përgatitje dhe shijon shumë në stinën e verës. Shoëqërohet në mënyrë perfekte me bukë të thekur dhe birrë artizanale. Një ide e mirë për një darkë me miqtë e planifikuar në momentin e fundit…

Përbërësit:

 • 3 domate të pjekura mirë
 • 2 qepë të kuqe
 • 2 feta buke
 • 2 kunguj
 • 40 gram rukola
 • vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 6 lugë gjelle uthull e bardhë
 • kripë
 • piper

Përgatitja:

 • Prisni në copa dy fetat e bukës dhe njomini me 6 lugë uthull të bardhë dhe ½ gote ujë.
 • Lani rukolën dhe prisni në kubikë domatet, kungulleshkat dhe qepët. Lini mënjanë disa nga perimet e prera kurse të tjerat kalojini në mikser.
 • Shtoni bukën, 4 kuba akulli, 6 lugë vaj ulliri eksra të vigjër, kripë dhe piper. Frulojini të gjitha derisa të merrni një masë kremoze fluide. Shërbejeni duke e dekoruar me perimet që latë mënjanë.

Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit